HAKKIMIZDA

 

Eski İstanbul’un kalbinde yer alan Verni Art Salon, Küçük Ayasofya Camii ile Sokollu Mehmed Paşa Camii arasında yer almaktadır. Üç kattan oluşan yapı, Osmanlı Döneminde tersane ve tekne yapım malzemeleri deposu olarak kullanılmıştır.

Orijinal şekline sadık kalınarak restore edilen Art Salon'un zemin katında semaverler, geleneksel taşıma kapları, özel kutular gibi antikalara ev sahipliği yapmaktadır.İkinci odada seçkin mekanlar için dekorasyonlara ilham veren ve çözümler sunan Şam’da üretilmiş antika mobilyalar, Kutahya ve İznik çinileri bulunmaktadır. Verni,  geleneksel Türk nakış sanatında bir döneme ismini vermiş olan merhum Nahide Küçük hanımefendinin  değerli koleksiyonunun tek satış noktasıdır.

Alt kat, ilk oda ipek halılar ile kilim benzeri dokuma eserlere ayrılmıştır. Diğer oda dünyaca ünlü Azerbaycan el dokuması yün el dokuması halılarının İstanbul’daki en büyük koleksiyonuna ayrılmıştır. Üçüncü kattaki büyük salon, çoğu dünya müzelerinde ve özel koleksiyonlarda yer bulmuş, Türk dünyasının tanınmış sanatçılarının eserlerini görme fırsatı sunuyor. Hemen yanındaki salon ise periyodik toplantı, seminer ve atölye çalışmalarına ayrılmıştır.