Sedef Kakma Yemek Masası

Sedef Kakma Yemek Masası


MOBİLYALAR

Mobilya İsmi          : Sedef Kakma Yemek Masası
Mobilya Bölgesi    : Suriye Şam    
  

       

ÜRÜN ÖZELLİKLERİ

ÜRÜN KODU

WTM0025

ÜRÜN İÇERİK

1 adet yuvarlak masa

 

6 adet sandalye

HAM MADDE

Ceviz ağacı ve sedef

ÖZELLİK

El Yapımı

Verni Art Salon Koleksiyonunda yer alan Suriye Şam’dan getirilen ceviz ağacı üzerine Ful Sedef Kakma Beşli Çekmece Konsol Antika Mobilya

Sedef; midye, istiridye gibi deniz hayvanlarının kabuğunda bulunan pırıltılı, beyaz, sert maddedir. Sedefin ahşap malzemeye açılan oymalara yerleştirilmesi işine sedef kakma sanatı denir. Sedef kakma; sedefçilik, sedef işleme veya sedefkâri olarak adlandırılmaktadır. Sedef kakma yapan ustaya ise sedefkâr denilmektedir.

Midye ve istiridye gibi deniz canlılarının kabuğundan elde edilen pırıltılı ve değişik renklerdeki sert taşçıl deniz kabuklarına sedef, işlemle uğraşana sedefkâr (sedefçi), işlemeye de sedefçilik veya sedef kakmacılık denir.

Anadolu'da Selçuklular sedefi kullanmışlar ancak sedef işçiliği 17-18. yüzyılda Osmanlı’da en parlak dönemini yaşamıştır. Kur’an muhafazası, rahle, masa, koltuk, sehpa gibi mobilyalar; silah kabzası, nalın, körük, tütün tabakası, kahve takımı vb. gibi çok çeşitli gündelik üründe sedef kullanılmıştır.Sedef kakma sanatı, genellikle oyma ve kakma teknikleriyle yapılır; hammadde olarak ceviz ağacı, gümüş tel, sarı pirinç, tel kadife ve sedef kullanılır. İşlenecek yüzeye çizilen motifin kenarına keski adı verilen çelik uçla bir kanal açılır. Bu kanala tel yatırılır ve çekiç kullanılarak yüzeye gömülür. Keski ile çizilen motifin içi oyulur ve motifin şekline uygun olarak kesilen sedef kakılır. Sedef yerleştirilmiş parça zımpara ile silinerek cilalanır..